Sel aastal oli Seto Instituudis väike juubel: juba 10. korda anti välja preemiad parimatele õpilas- ja üliõpilastöödele. Juubeliaasta saak oli hea ja tummine: kõik konkursile esitatud tööd paistsid silma sisukuse poolest ning valikut oli väga raske teha. Eriti suur hea meel on selle üle, et sel aastal valmis mitmeid kohalike noorte kirjutatud töid, nii õpilaste kui ka üliõpilaste seas.
2024. aasta (üli)õpilastööde konkursile laekus kokku 9 tööd: 1 magistritöö, 3 bakalaureusetööd, 3 seminaritööd ja 2 gümnaasiumi uurimistööd.
Magistri- ja bakalaureusetööd pandi seekord ühte kategooriasse. Selle kategooria ning kogu konkursi peapreemia pälvis Iris Luik Tartu Ülikoolis ökoloogia ja maateaduste instituudis kaitstud tööga “Väljaränne Setomaalt 1945−1965“. Žürii hinnangul tõi see töö kõige enam teadmist seni veel uurimata teemal nagu setode väljarändamine nõukogude ajal. Irise töö puhul märgiti ära ka hea käsitlus ja kompaktne esitus. Iris Luige töö juhendajad olid Kiira Mõisja ja Kadri Leetmaa, kes on mõlemad juuripidi Setomaaga seotud.
Väga põhjalik ja teadmist avardav oli ka Elis Raali lõputöö “Tegevuskava “Seto aastaring” Setomaa noorsootöö keskuse ja Setomaa valla haridusasutuste koostöös” (Tartu Ülikooli Viljandi Kultuurikolledž), sest just laste ja noortega tehtavast n.ö vabahariduslikust tööst oleneb, kuidas nad pärimust tajuvad ja seda edaspidi hindama õpivad. Selles töös on häid üldistusi, ka soovitusi.
Seminaritöödest pälvis peapreemia Elis Raal oma Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias kaitstud tööga “Setomaa noorte suhestumine seto kultuuriga“. Tema töö puhul tõi žürii esile hea allikalise baasi, uudsed tulemused ja tehtud kaardistuse.
Seminaritööde tugevas ja väga võrdses konkurentsis tunnustati ka Brett Hiiobi tööd “Seto traditsioonilise viiulimuusika analüüs Vanase Jüri näitel” (Tartu Ülikooli Viljandi Kultuurikolledž), milles on põhjalikult uuritud arhiiviallikaid ja noodistatud ning seega kättesaadavaks tehtud ühe seto viiulimängija pillilood. Breti tööd iseloomustab kompaktne allikmaterjal ja süvitsi minek. Samaväärselt tõsteti esile Triinu-Liis Tarrose seminaritöö “Pärimuse kandjate suhtumine seto leelo esinemiskultuuri” (Tartu Ülikooli Viljandi Kultuurikolledž), mille tugevusteks on huvitav vaade telgitagustesse ja märkimisväärne hulk küsitletuid.
Gümnaasiumitööde I preemia sai Anni Linnus (Värska gümnaasium), kelle uurimistöö “Velna külast Leningradi turgu” on täis uudset teadmist Setomaa lähiajaloost ja kolhoosielust, tähelepanuväärsed on ka väga põhjalikult tehtud intervjuud. Tegemist on väga hea ja täiesti uurimata teemaga, millega žürii soovitab kindlasti edasi minna!
Tunnustuse vääriliseks arvati ka Merili Päikese gümnaasiumi uurimistöö “Seto kultuuri elujõulisus tänapäeval” (Miina Härma gümnaasium).
Kõik need tööd on trükituna ja köidetuna olemas Reegi maja raamatukogus. Head lugemist!
Aitäh züriile!
Preemiakonkursi toimumist toetab Rahvakultuuri Keskus.
Pildil annab Instituudi juhataja Ahto Raudoja üle diplomi Iris Luigele. Foto: Helen Külvik