Raamatud, Uudised

Ilmus Paul Haavaoksa luulekogumik “Palumaad ja rannahääled”

„Mind rahuldab
mu metsapõue kaja
ja seda ma kuulan läbi eluea.“
Paul Haavaoks „Külvikuu“

Oma kodukandi esiluuletaja Paul Haavaoksa (1924–1983) loodud Setomaa looduspiltides on midagi, mis on justkui ammugi nähtud, kuid aja jooksul unustuse hõlma kadunud … Võib leida mälukillu lapsepõlvest pärit metsalõhnadest, mida enam pole kaua aega tundnud. Luuletaja sõnad panevad mõtlema hääbuvale, mida siiski saab elus hoida, kui vaid tahta. Tema luulet lugedes on kuulda tasaseid samme krabiseval samblal, männiokste sahinat, Peipsi lainete müha ja rannahääli. Samas toovad nukrust taluakende tuhmuvad silmad, aga ometi jääb lõpuks kõlama see ilus mõte „kõrvuti käivad nad – ootus ja lootus“.

Niimoodi on kirjas värske, 2020. a novembri algul ilmunud Paul Haavaoksa luule koguteose “Palumaad ja rannahääled” tagakaanel. Koostajad Ilme Hoidmets ja Nele Reimann on ühtede kaante vahele valinud Värska tuntuima luuletaja loomingu paremiku, mis on varem ilmunud üheksas valikkogus. Koostajad saavad ka ise raamatu lõpus sõna ning mõlemad resümeed – Ilme Hoidmetsa kokkuvõte Haavaoksa elust ja Nele Reimanni ülevaade poeedi loomingust – aitavad meil luuletaja elu ja loomingut paremini ja sügavamalt mõista.

Nele Reimann kirjutab:

Ajastu laulikuna kirjutas ta valdavalt eesti keeles, aga emakeeleks oli tal loomulikult seto keel. Kahju, et võrdluses ametliku kirjakeelega on tema kogudes setokeelseid luuletusi vähevõitu, aga sedavõrd mõjuvamalt need lugemisel kõlavad. See ei ole ainult elav igapäevakeel, vaid uma keele toel luuakse pilte kodunurga kohtadest ja inimestest koos nende omalaadse talupoegliku elufilosoofiaga.

Reimann lõpetab ülevaate nõnda:

Haavaoks tõstab Setomaa koduarmastuse ja tänumeele toel kõrgemale, kui ehk keegi enne ja pärast teda on seda suutnud, pöördudes uma maa poole järgmiste sõnadega: „… mu sinisiiboline, samblõrohiline, muamurrõline, süvämõttõline, oigõoimuline, säbrohhiusõline, mõromõttõline, mar´ameeleline, sirgõsäläline, saajahimoline, selgesilmäline, ohootsaline Setomaa. Mu mõrsjamõõduline Setomaa!“

336-leheküljelist luulekogu kaunistavad ja suisa ehivad noore Lõuna-Eesti kunstniku Yyhely Hälvini spetsiaalselt selle raamatu tarbeks valminud mõjusad akvarellid. Kogumiku kujundas Priit Lööper ja andis välja Seto Instituut

Paul Haavoksa kohta on ERR-i arhiivis säilinud mitmeid lindistusi. Üks huvitavamaid pärineb aastast 1978, kui Haavaoks esitab saatesarjas “Muusikaline tund” oma setokeelse luuletuse “Vanale varele”. Aastal 1983 kõlas aga eetris Paul Haavaoksa mälestussaade, mida juhtis Helju Jüssi. Pooletunnises saates said sõna Henn-Kaarel Hellat, Paul Lehestik ja Heino Väli, Haavaoksa luulet luges Einar Kraut.

Luulekogu “Palumaad ja rannahääled” on müügil Seto Kaubamajas ning Eesti suuremates raamatupoodides. Raamatut võib küsida ka Setomaa Turismi kontorist (Pikk 12, Värska), Värska talumuuseumist (Pikk 56, Värska) ja Reegi majast (Pikk 29, Värskas).

Luuleraamatut esitleti 6. novembril Värskas Reegi majas Seto Instituudi 10. sünnipäeva konverentsi raames. Allpool on mõned pildid esitluselt. Fotod: Toomas Tuul