Ülikuul rattil, Uudised

Suveülikool 2020: “Vii pääl”

13. septembril, pühapäeval, toimub Seto Instituudi traditsiooniline suveülikool, mis seekord kutsub osalejad vii pääle

Seto Instituudil on juba oma algusaastatest peale olnud tavaks pidada suveülikoole, kus asjatundjad tutvustavad mõnda Setomaal olulist teemat või mõda Setomaa piirkonda. Kui algusaastatel peeti ülikooli tõesti suviti, siis viis viimast aastat on tarkust taga nõutud sügiseti: bussireisidel, mil nimeks “Ülikuul rattil”. Nende väljasõitudega on tekkinud väike, üsna kindel, ehkki pisut vahelduv seltskond, kellega on tore, hariv ja lõbus üks hilissuvine-varasügisene päev Setomaal mööda saata. Igal aastal on lektoritena kaasas erinevate elualade asjatundjad, kes osalejatega oma teadmisi jagavad.

Juba eelmisel sügisel tuli koos teiste “suveüliõpilastega” mõte, et maa peal käidud küll, läheme nüüd vee peale. Mõte saab teoks 13. septembril: 2020. aasta suveülikool viib meid suure vee peale ning kannab seetõttu nime “Vii pääl”. Setomaa mõistes on suur vesi mõistagi Pihkva järv ning eelkõige Värska laht. Seilame Seto Line’i laevaga Värska lahe ja Pihkva järvel kuni Lüübnitsani ning teeme tiiru ka Õrsava järvel.

Jutuks tulevad traditsiooniline kalandus, veeteede ajalugu, Värska lahe ja Pihkva järve kalastik, loomastik ja linnustik, järvemuda kasutamine, Põhjalaagriga seonduv militaarne ajalugu, Värska lahe ranniku ajalooline asustuspilt ning piiriteema ‒ tegemist on ju piiriveekoguga Eesti ja Venemaa ehk koguni Euroopa Liidu ja Venemaa vahel.

Zooloog Nikolai Laanetu ehk Kolla

Lektoriteks on lubanud tulla Setomaa oma poiss Nikolai Laanetu ehk Kolla, kes on kogu elu uurinud just vee-elustikku ja ülikooli veteran-lektorid Heiki Valk ja Arvis Kiristaja. Värska lahe linnustikku tutvustab samuti seto soost bioloog-ornitoloog, Eesti ornitoloogiaühingu esimees Margus Ots ning kohal on politsei- ja piirivalveameti esindaja, kes räägib piiriga seonduvast. Nagu igal varasemalgi aastal, on kõik osalejad oodatud ka ise mälestusi, teadmisi ja arvamusi jagama. Teeme ise oma päeva põnevaks ja sisukaks!

Koguneme 13. septembril kl 10.00 Värska sadamas ja seilame umbes kella 14-ni. Kindlasti tuleks panna selga ilmastikule vastavad (soojad!) riided ja varuda kaasa veidi toidupoolist, külma ilma korral tasub termoses soe jook kaasa võtta.

Osavõtumaks 5 eurot (tasuda kohapeal, soovi korral arvega).

Palume ette registreerida: info@setoinstituut.ee või tel 5294033 hiljemalt 7. septembriks.